100 wystawa Wygiełzów

tel.Chrzanów

tel.Chrzanów
 
Wywiad z redaktorem J.Stępniem będzie na antenie Radia Kraków w niedzielę 15. 05 o godz. 7.00 rano w audycji "Pejzaże regionalne" .Nadszedł wreszcie ten dzień - 28 kwietnia 2016 roku. Wszyscy zmobilizowani, kierownictwo zestresowane - czy uda się impreza?, czy dopiszą zaproszeni goście?,czy będzie pogoda?
Z Krakowa wyjechaliśmy autobusem i kilka osób prywatnymi samochodami, pogoda była fantastyczna, słoneczna.
Pierwsza grupa dotarła koło godz.11-tej, za chwilę następne i zaczęło się noszenie przygotowanych w domach smakołyków na wernisaż do dworu z Drogini.

W głównej sali dworu powitała nas wystawa w oparciu o zdjęcia z rodzinnych albumów właścicieli Rodziny Bzowskich.

Goście przybywali, witani przez naszą Panią Prezes Jadzię Grucę i Bogusię Zając, Basię Michalską i 
otrzymywali pamiątkowe przypinki. Sala  wystawowa szybko zapełniła się gośćmi.

O godzinie 13 tej pan dyrektor Marek Grabski uroczyście otworzył wystawę, wszystkich zebranych bardzo serdecznie powitał i w krótkich słowach opowiedział o wystawie,o zasługach  pani Urszuli Janickiej, zaprezentował zespół Juzyna , a potem kolejno zapraszał gości do mikrofonu.                    
Pani dr Anna Spiss - przyjaciółka i długoletnia wspólpracownica pani Urszuli w ciepłych słowach opowiadała o pracy i twórczości pani Urszuli Janickiej Krzywdy. Następnie zabrała głos pani Halina Dulemba- opowiedziała o wystawie, o roli haftu krakowskiego w tradycyjnym rękodziele, o  przygotowaniach do wystawy trwających dwa lata.Wystawę zorganizowała w Muzeum , dopięła organizacyjnie pani Izabela Okręglicka , której bardzo dziękujemy za zaangażowanie..

Pan Krzywda podziękował Stowarzyszeniu za kontynuację dzieła jego żony, która była założycielką Klubu Hafciarskiego, potem przemianowanego na Stowarzyszenie Lud-Art.

Potem  wystąpił zespół Juzyna, którego twórczynią przed 30 laty była pani Urszula .
 Pan Dyrektor podziękował wszystkim paniom biorącym udział w wystawie i wręczył każdej czerwoną różę.
Po części oficjalnej -
pan Dyrektor zaprosił na poczęstunek przygotowany przez członkinie Stowarzyszenia i osobiście pokroił wspaniały tort.Cały czas przygrywała nam Juzyna. Atmosfera była bardzo ciepła,wszyscy zachwycali się naszymi pracami , a poczęstunek był bardzo chwalony./ECM/

Na koniec sprawozdania trochę wiadomości:Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodziała Ludowego i Artystycznego Lud-Art przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie powstało 17 marca 2005 roku, lecz jego korzenie sięgają Klubu Hafciarskiego działającego od 1993 roku przy Krakowskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego z siedzibą w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.
Pomysłodawczynią i założycielką Klubu Hafciarskiego była dr Urszula Janicka-Krzywda - kustosz Muzeum Etnograficznego, instruktor haftu, opiekun, badacz kultury ludowej, laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień w dziedzinie zachowania tożsamości kulturowej w Małopolsce, członek honorowy i pierwszy prezes Stowarzyszenia Lud-Art.

Stowarzyszenie skupia przedstawicieli różnych pokoleń, środowisk i zawodów, których łączy zamiłowanie do rękodzieła i szczególna wrażliwość.
Nasze motto: TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ.
Organizacja nasza prowadzi bardzo bogatą i aktywną działalność wystawienniczą i dydaktyczną, która obejmuje dziesiątki wystaw zbiorowych o różnorodnej tematyce, pokazy rękodzieł, prezentacje wykonywania haftów i koronek w szkołach, domach kultury, na uroczystościach promujących rękodzieło ludowe i artystyczne, przybliżając jego znaczenie w polskiej tradycji i kulturze, w kraju i poza jego granicami.
Przywiązujemy szczególną wagę do pielęgnowania tradycji naszych przodków, oraz krzewienia tradycyjnej sztuki ludowej.
Członkinie Stowarzyszenia biorą w licznych konkursach regionalnych i ogólnopolskich, zdobywając nagrody i wyróżnienia promując tym samym rękodzieło ludowe i artystyczne. Nawiązujemy również kontakty z podobnymi organizacjami w kraju i za granicą.
Oprócz doskonalenia warsztatu i zdobywaniu wiedzy o hafcie i koronce, spotkania nasze są także elementem życia towarzyskiego. Uroczyście obchodzimy kolejne wernisaże, opłatki, jajeczka, inauguracje, czy podsumowania roku....cytat z artykułu Pani Urszuli z Kuriera Ilustrowanego nr. 5:
"Osoby postronne przyglądają się działalności Klubu [- Stowarzyszenia] czasem z rezerwą ,a nierzadko z pobłażaniem. Mało kto zdaje sobie sprawę, że za kawałkiem pokrytej wzorem "szmatki" kryje się ciekawa historia, konkretna wiedza, artystyczna pasja.
Czym więc jest to niezwykłe rękodzieło o wielowiekowej tradycji: rzemiosłem czy sztuką?"
Z 99 wystaw prac naszych członkiń od 1993 - 2016 roku należy wymienić bodaj kilka z nich"
"Haft, rzemiosł czy sztuka?" 1994 MEK, 1998 Myślenice "Dom Grecki", 1999 Wieliczka, 2000 Mielec, 2001 Zamek - Niepołomice, 2002 Sucha Beskidzka
"Haftowane obrazy" - 1994 MEK, 1996 Sucha Beskidzka, 1999 Kraków,
""Koronka, ażury, hafty" 1999 Mościce
"Haftowane kwiaty i zioła" 1999 MEK,
"Czarodziejska nitka" 2000 Zubrzyca Górna
"Zatrzymać czas" 2003 MEK
"Igłą malowane" 2003/2004 Dwór Stryszów
"Jak pajęczyna...uroda koronki" 2005 Zubrzyca Górna, Skansen w Sidzinie, Sucha Beskidzka
"Parzenica jak malowana" 2005 Zubrzyca Górna
"Haftowany świat" 2005 Wieliczka
"Haftowane chaty i dwory" 2006 Zubrzyca Górna
"W kręgu haftu krakowskiego" 2006 MEK
"Brzegiem Wisły nić się wije" 2008 Kraków
"Piękna nasza Polska cała" 2010 Dwór Czeczów
"Szlakiem kolorowych krzyżyków" 2011 Kraków
"Sacrum w hafcie i koronce" 2012 Kraków Kościół św. Katarzyny
"Kaszebszcze wesziwe" - hafty kaszubskie 2012 Kraków
"Monogramy w hafcie i koronce" 2013 Kraków, Sucha Beskidzka
"W kuchni" 2014 Kraków
"Partnerstwo bez granic" wystawa polskiej koronki klockowej 2015 Trencin -Słowacja
"Miniatury"2016 Kraków

Wystawa pt. "Duma krakowiaków -hafty białe i kolorowe" jest 100 jubileuszową wystawą prac naszych członkiń, powstawała między innymi na podstawie licznych prelekcji naszej mentorki dr. Urszuli Janickiej - Krzywda i to właśnie Jej dedykujemy tę wystawę. Wystawa będzie nosić tytuł " Duma krakowiaków - hafty białe i kolorowe " ( 28.04 - 04.09.2016 ) w Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wzgiełzowie./Halina Dulemba/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.