O nas

Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud-Art z siedzibą w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie istnieje od 2005 roku. Jest kontynuacją Klubu Hafciarskiego, który powstał w maju 1993 roku przy Krakowskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (PTL).
Powstanie Klubu Hafciarskiego zapoczątkowały Warsztaty Haftu Ludowego zorganizowane przez wspomniany Oddział PTL i Muzeum. Prowadziła je instruktor haftu, kustosz  dyplomowany Muzeum i etnograf, dr Urszula Janicka-Krzywda. Zajęcia w ramach Warsztatów trwały od 20 lutego 1992 do 20 maja 1993 roku. Uczono się różnych technik haftu, zasad komponowania wzorów i konserwacji haftów.
Po 12 latach działalności, 17 marca 2005 roku Klub Hafciarski przekształcił się w Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego LUD-Art. Pierwszym prezesem Stowarzyszenia była Urszula Janicka-Krzywda. Obecnie funkcję tę piastuje Jadwiga Gruca.
Członkowie Stowarzyszenia to przedstawiciele różnych pokoleń, środowisk i zawodów, których łączy zamiłowanie do rękodzieła i szczególna wrażliwość, a także myśl przewodnia - "tradycja i współczesność".
Zajęcia to doskonalenie technik hafciarskich, zwiedzanie wystaw, kolekcji hafciarskich, skarbców świątyń, muzeów, a także udział w prelekcjach na temat historii hafciarstwa, technik, wzornictwa, haftu ludowego ilustrowanych eksponatami muzealnymi i materiałami archiwalnymi.
Stowarzyszenie, a wcześniej Klub, prowadzi też  bogatą działalność wystawienniczą nie tylko na terenie Krakowa, ale także w wielu miastach Polski. Współpracuje z podobnymi kołami hafciarskimi z innych rejonów Polski, a także z zagranicy (Anglia, Słowacja).
Wielu członków  prezentuje też swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz bierze udział w licznych konkursach zdobywając nagrody. Stowarzyszenie uczestniczy również w pokazach haftu i koronki oraz w promowaniu rękodzieła ludowego przy okazji różnego rodzaju imprez kulturalnych i oświatowych.
Spotkania, oprócz doskonalenia warsztatu i zdobywania wiedzy o hafcie, są także elementem życia towarzyskiego. Uroczyście obchodzi się kolejne wernisaże, Opłatki, Święcone, inauguracje i podsumowania  roku.


Przykładowe techniki rękodzielnicze uprawiane przez członkinie LUD-Art:

  • haft (np.: ludowy, malarski, hardanger, matematyczny, krzyżykowy)
  • frywolitka
  • szydełkowanie
  • koronka klockowa
  • koronka teneryfowa

Jeżeli chcesz zobaczyć czym się zajmujemy (a może zechcesz do nas dołączyć) serdecznie zapraszamy na spotkania, które odbywają się co wtorek w godzinach 16:00-18:00 od października do czerwca w siedzibie Muzeum Etnograficznego w Krakowie.