Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Kurs haftu krakowskiego białego
Od 25 lutego 2025 roku członkinie Stowarzyszenia „LUD- Art” uczą się haftu krakowskiego białego.
„Haft biały na nagłownych chustach czepinowych, zapaskach, spódnicach i koszulach, początkowo wykonywano nićmi lnianymi, z czasem bawełnianymi i jedwabnymi. Wykorzystywano przy tym kilka ściegów: stębnówkowy, łańcuszkowy, płaski, okrętkowy i dziergany, łącząc je nierzadko z rozbudowanymi dziurkami i mereżkami. Dziurki początkowo okrągłe, następnie owalne, często tworzyły na brzegach halek, spódnic, czy narożnikach chust małe lub większe ząbki. W nowszych czasach wzór ten zaczął się powiększać, tworząc swoisty ornament ażurowy.”
Jadwiga Turska, Polski haft ludowy, Warszawa 1997, Wyd. REA
Kurs haftu hardanger
W dniach 12.11 - 3.12.2024 roku odbył się kurs haftu hardanger. Członkinie Stowarzyszenia "LUD-Art" pod czujnym okiem prowadzącej zajęcia zgłębiały tajniki norweskiego haftu.
„Haft hardanger w postaci, w jakiej znamy go dzisiaj, pochodzi z południowo – zachodniej części norweskiej krainy fiordów. Jego korzenie są nieznane, ale wiadomo, że przywędrował do Norwegii z Włoch w siedemnastym wieku. […]
Tradycyjny hardanger powstaje na białym płótnie lnianym lub bawełnianym. […] Do wyszywania używa się białych płóciennych nici. Podstawowym elementem haftu jest bloczek kloster (niem. klasztor), czyli pięć ściegów atłaskowych płaskich wyrabianych na czterech nitkach tkaniny. Zwykle biegną pod kątem, a róg każdego bloczka łączy się z rogiem następnego. […] Haft wzbogacają dodatkowe ściegi, takie jak margerytkowy, powrotny i odmiany ściegów oplatanych. Brzegi obrębia się ściegiem dzierganym, ale czasami stosuje się połączenie oplatania i ściegu dzierganego, aby uzyskać wygląd delikatnej koronki.”
Gina Marion, Haft hardanger, Warszawa 2006, Wyd. RM
"Strzępy pamięci" praca Małgorzaty Markiewicz
14 grudnia 2024 roku członkinie Stowarzyszenia LUD-Art, które brały udział w projekcie „Kurtyna Kobiet”, uczestniczyły w prezentacji nowej pracy Pani Małgorzaty Markiewicz pod tytułem „Strzępy pamięci”. Artystka połączyła fragmenty płótna i wyhaftowała na nich nazwiska 48 kobiet zaangażowanych w tworzenie kurtyny w Teatrze Słowackiego.
Więcej informacji znajdą Państwo na Stronie Teatru Słowackiego – link oraz na stronie artystki - Małgorzaty Markiewicz – link.